Rodzice przyszłorocznych kl. I
ZAPROSZENIE
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 zaprasza Państwa na spotkanie informacyjne
odnośnie organizacji i funkcjonowania kl. I w roku szkolnym 2024/2025.
Zebranie odbędzie się 4 czerwca 2024r. o godz.18.00 w atrium szkoły.

Zaproszenie na konferencję online „Zależy Ci na dziecku? Nie dawaj mu smartfona!” 20 maja 2024 roku

Plaka_z_zaproszeniem_na_koferencję_Zależy_Ci_na_dziecku_Nie_dawaj_mu_smartfona.png

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu zaprasza wszystkich, którym zależy na prawidłowym funkcjonowaniu i rozwijaniu się małych dzieci na konferencję poświęconą tematyce szkodliwości nadużywania smartfonów przez małe dzieci.
Konferencja odbędzie się 20 maja 2024 roku w godzinach 9.30 - 14.30.
Poruszone będą tematy niezwykle ważne w naszych czasach, w których technologia zaczyna coraz bardziej dominować w życiu codziennym i ma ogromy wpływ na rozwój małych dzieci. Wybitni specjaliści podzielą się z Państwem swoją wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań dotyczących negatywnych skutków używania smartfonów przez coraz mniejsze dzieci.

Agenda:
• 10.00 - 10.45 Zaburzenia rozwojowe u dzieci związane ze zbyt wczesnym używaniem smartfona.
• 10.45 - 11.30 Następstwa uzależnień od smartfonów, tabletów, czy komputera w ujęciu psychologicznym.
• 11.30 - 12.30 Wychowanie przy ekranie. Krótko o cyfrowej higienie. Jak dbać o mózg Twój i dzieci w czasach, w których technologie stale konkurują o naszą uwagę?
• 12.30 - 13.45 Prezentacja ciekawych, alternatywnych form spędzania czasu wolnego z małym dzieckiem.
W załącznikach zamieszczone są plakaty promocyjne dla Rodziców i Nauczycieli z kodem QR do szybkiej i prostej rejestracji, jak również ulotka informacyjno-edukacyjna. Każda zarejestrowana osoba otrzyma link do nagrania z wydarzenia.

Link do rejestracji:
Ogólnopolska Konferencja (google.com)

Wzmaga się aktywność kleszczy

Szanowni Państwo,

pierwsze osobniki kleszczy stają się aktywne już na przełomie lutego i marca. Kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki, ale po najedzeniu się zwiększa swój rozmiar wielokrotnie. Czeka na żywiciela na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych. Ich ukąszenie choć bezbolesne, może wiązać się z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi.

Nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami i nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań. Borelioza może rozwijać się w ciągu miesięcy, a nawet lat. Bezwzględnie trzeba ją leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii.

„Szczepionki chronią pokolenia” to hasło minionego Europejskiego Tygodnia Szczepień

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że szczepienia to profilaktyka wielu chorób. Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szybko działają, ratują życie! Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień. Więcej informacji w artykule https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-na-zdrowie

Krzysztof Maszczyński z ZSP5 laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej

Uczeń_ZSP_5_w_Gliwicach_Krzysztof_Maszczyński.jpg

Krzysztof Maszczyński z Zespołu szkolno -Przedszkolnego nr 5 w Gliwicach został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół podstawowych, zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, gdzie konieczne było wykazanie się wiedzą z zaawansowanych działów, typowych dla szkół średnich. Krzysiu jest jednym z dwudziestu dwóch laureatów tej prestiżowej olimpiady.

Do najważniejszych osiągnięć Krzysztofa w obecnym roku szkolnym możemy zaliczyć tytuły:
● laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki,
● finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii,
● finalisty XXXIII Wojewódzkiego Konkursu "Młodego Chemika", organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

- Krzysztof osiągnął te wybitne wyniki dzięki swojemu nieustępliwemu wysiłkowi i pasji do nauki. Wykorzystując zarówno lekcje szkolne, jak i dodatkowe zajęcia, aktywnie poszerzał swoją wiedzę oraz nieustannie doskonalił się w wybranych dziedzinach. Jesteśmy przekonani, że jego zaangażowanie i determinacja będą mu towarzyszyć również w kolejnych wyzwaniach naukowych.
Cieszymy się, że możemy być częścią jego edukacyjnej drogi! - podkreśla Hanna Szczepaniak dyrektor ZSP5.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 ogłasza wyniki Szkolnego Konkursu dla klas I-III pt. "Ja, mój rower, moje hobby".

I miejsce: Stefan Pauzun kl.1a

II miejsce: Franciszek Zaremba kl. 3a

III miejsce: Aleksandra Raczek kl. 1a

Wyróżnienia:

Karolina Rodzoś kl. 1a

Eva Parovchenko kl. 1a

Serdecznie gratulujemy laureatom kolejnej edycji konkursu.

Organizatorzy: Joanna Gliniecka, Dorota Zawadowska

Na_zdzjęciu_znajdują_się_prace_dzieci_z_konkursu_Ja_mój_rower_moje_hobby.png